מי מושך בחוטים

עוזי לנדאו - שר התשתיות

השר לנדאו כיהן שנים כחבר כנסת ושר מטעם הליכוד. בשנת 2008 הודיע על מעבר למפלגת ישראל ביתנו ברשותו של אביגדור ליברמן, ואף נבחר מטעמה לכהן כשר התשתיות החל ממרץ 2009. לנדאו מגדיר את פרויקט פצלי השמן כפרויקט בעל "עדיפות לאומית", ואף הצהיר כי יקדם את הפרויקט. בנובמבר 2011 הודיע השר לנדאו כי הוא משהה עצמו מהעיסוק בנושא פצלי השמן, זאת לאחר שוועדת ההיתרים לניגוד עניינים החלה לבדוק חשש לניגוד עניינים בשל תרומה שקיבל השר לנדאו בסך 5000 ש"ח מהרווארד ג'ונסון, מיליארדר חרדי אמריקאי, מבעלי חברת IDT המפעילה את הפרוייקט.


חברת IEI

חברת IEI היא חברת אנרגיה פרטית הפועלת בישראל. IEI היא חברת בת של חברת האחזקות הבין לאומית Genie Energy שמרכזה בארצות הברית.  IEI קבלה היתר ממשרד התשתיות בשנת 2008 להתחיל בתסקירי שטח, כדי לבדוק היתכנות של מיצוי פצלי שמן בשפלת יהודה.

מנכ"ל החברה הוא מר רליק שפיר, לשעבר טייס קרב בחייל האוויר.

המדען הראשי של החברה הוא ד"ר הרולד ויניגר, לשעבר המדען הראשי של תאגיד האנרגיה הענק Shell, והאיש העומד מאחורי פיתוח השיטה הניסיונית למיצוי פצלי שמן ממעמקי האדמה (שיטת in situ)

 

אפי איתם ו Genie Energy

אפי איתם הוא תת אלוף במילואים, יו"ר מפלגת המפד"ל לשעבר ושר התשתיות מטעמה בממשלת שרון בשנת 2002. ב-2003 כיהן כשר הבינוי והשיכון.

כיום משמש אפי איתם מנכ"ל חברת Genie Energy בישראל, חברה אמריקאית וחברת האם של IEI. 

ל - Genie Energy מועצה אסטרטגית מייעצת, שמושבה בארצות הברית. תפקיד המועצה להנחות את ניהול הנושאים האסטרטגים, הפיננסיים והמבצעיים, ולהתוות מדיניות ציבורית עבור חברת IEI.

במועצה מכהנים אנשים בעלי השפעה וממון בכלכלה האמריקאית והעולמית, וביניהם: דיק צ'ייני, רופרט מרדוק ולורד )ג'יקוב( רוטשילד. גם לורד רוטשילד וגם רופרט מרדוק מחזיקים  בכ-5.5% מהמניות של Genie Oil and Gas, בשווי מוערך של 11 מיליון דולר.


רופרט מרדוק

איל תקשורת אוסטרלי, מנכ"ל ויו"ר News Corporation, הנחשבת לחברת המדיה והבידור השלישית בגודלה בעולם.

לאחרונה פורסם בתקשורת כי מרדוק נאלץ להאבק על הישרדות האימפריה שלו נוכח החשדות בדבר שחיתות ופעילות בלתי חוקית בחברת News Corporation.

חברת החדשות של מרדוק נמצאת כרגע בתהליך חקירה פלילית שמנהלת נגדה ממשלת בריטניה בשל פריצות טלפון לא חוקיות 'בקנה מידה תעשייתי' לידוענים, פוליטיקאים, קרובי משפחה של קורבנות רצח ואפילו למשפחות של חיילים בריטיים שנהרגו בעירק. החקירה הציגה ראיות לכך ש - News Corporation ניסתה לפרוץ לתא הקולי של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, גורדון בראון.

לרופרט מרדוק קשרים הדוקים גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ב-Ynet התפרסמו מסמכים המלמדים כי נתניהו פנה אל מרדוק בעבר בבקשה לתרומות.

 

דיק צ'ייני

לשעבר סגן נשיא ארצות הברית בין השנים 2000 ועד 2008. צ'ייני ספג ביקורת קשה על חלקו בכניסתה של ארה"ב למלחמה בעירק ובהאשמות השווא של סדאם חוסיין בדבר החזקה בנשק להשמדה המונית.

צ'ייני כיהן בעבר גם כמנכ"ל חברת הליברטון. היום מתנהלת תביעה של בעלי מניות בחברה מול צ'ייני בטענה לניפוח כוזב של מניות החברה בתקופת כהונתו. בשנת 2010 הגישה הסוכנות למאבק בשחיתות בניגריה תביעה נגד צ'ייני ומנהלים אחרים בטענה כי שיחדו פקידים ניגריים בשנות ה-90. לבסוף הוסרה התביעה לאחר שחברת הליברטון הציעה לממשלת ניגריה סכום של 250 מיליון דולר. ההצעה האמורה ניתנה לאחר ש-KBR, לשעבר חטיבה בהליברטון, הודתה כי בשנים 1994 עד 2004 הועברו תשלומי שוחד בסך 180 מיליון דולר לפקידים ניגריים במטרה לקדם חוזים להפקת גז טבעי נוזלי בהיקף של 6 מיליארד דולר בסמוך לנהר הנייג'ר.

עמדו על זכותכם לשיתוף הציבור בנושא כה חשוב, חתמו על העצומה ועזרו להפיץ את המסר ולעצור את הניסוי המסוכן.

שם * דואל * טלפון * גיל
אני מעוניין לקבל עדכונים מגרינפיס בדוא"ל