כל מי שדואג לסביבה, מתנגד לניסוי:


ארגון אדם טבע ודין הגיש עתירה לבג”צ ופועל במישור החוקי לעצור את הניסוי, המשרד להגנת הסביבה דורש הליך בחינה מסודר ותסקיר סביבתי, תושבי שפלת יהודה הקימו מטה מאבק מיוחד ואנחנו בגרינפיס נחושים להשיג התנגדות ציבורית רחבה להגשה לוועדה המחוזית שתתכנס בקרוב לאשר את הניסוי.


תגובת המשרד להגנת הסביבה:
“דרישת המשרד להגנת הסביבה ממשרד התשתיות ומיזמי הפרויקט,  היא קיום של הליך בחינה מסודר במסגרת חוק התכנון והבנייה, ובכלל זה הגשת תוכנית תסקיר השפעה על הסביבה כבר בשלב בחינת ההיתכנות (‘הפיילוט’) של כריית פצלי השמן.”זיהום מי התהום עלול לעלות לנו ביוקר:


פצלי השמן נמצאים מעל אחד ממאגרי מי השתייה המרכזיים, המספקים מי שתייה ל כ – 40% מאוכלוסיית ישראל. אם כתוצאה מהליך ההפקה יזלגו מזהמים לשכבת מי התהום קיימת סכנה שייגרם זיהום חמור לאחד ממקורות מי השתייה העיקריים שלנו, השווה כמעט לגודלה של הכנרת.


צועדים אחורה בחזרה לדלקים מזהמים, בנוסף לסכנה למי התהום חימום תת הקרקע בהפקה המסחרית צורך כמויות אנרגיה עצומות השוות לכמות החשמל אותה מייצרת תחנת כוח גדולה רק בשביל הפרויקט.


הפקת דלקים מפצלי שמן עלולה לשחרר סוגים נוספים של גזים מסוכנים וקטלניים מהקרקע. גזים כמו מימן גופרתי, מתאן, אתאן, פרופאן ובוטאן.

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, 39% מהגזים שישתחררו בפרויקט הניסיוני יהיו נפיצים ביותר ובמקרים מסוימים גם רעילים מאוד.


ביחד אפשר לעצור את הניסוי:

גרינפיס דורש מעוזי לנדאו, שר האנרגיה והמים לא להסתיר מהציבור את העובדות וששלב הניסוי (פיילוט) יחויב בהליך תכנוני שקוף תחת בקרה של כל גורמי הפיקוח הרלוונטיים כולל זכות הציבור להתנגד כמו בכל מיזם ותוכנית בניה.אנחנו חייבים להשקיע מאמצים אמיתיים בפיתוח ויישום של אנרגיות נקיות ומתחדשות ולשים קיץ להתמכרות שלנו לנפט, פחם ושאר דלקים מזהמים.עמק האלה, המקום ההיסטורי שבו דוד נלחם מול גוליית ועצי אלה מקשטים את נופו, נבחר כאתר ניסוי עבור יזמי נפט הרפתקנים.
באישור משרד התשתיות וללא הליך ציבורי שקוף אחד ממאגרי מי השתייה החשובים בישראל ששוכן במקום נמצא בסכנה. יזמי הנפט מתכננים לערוך ניסוי להפקת דלקים תוך חימום תת הקרקע במשך שנים, השיטה המתכוננת למיצוי הדלקים מסלעי פצלי שמן ארוכה ומסוכנת ולא הצליחה מעולם להגיע  לכדי הצלחה בקנה מידה מסחרי. למעשה ברוב המקומות בעולם בהם ניסו להפיק דלקים מפצלי שמן, חורבן והרס היוו את החותם העיקרי.